3 KROKI by ruszyć

„Zrób to, co możesz, użyj tego, co masz, tam, gdzie teraz jesteś.” Theodore Roosevelt

Brzmi znajomo? Ja mam wrażenie, że przychodzi do mnie ten cytat z różnych stron. Na ten moment sytuacji na świecie, bardzo aktualny i bardzo wymowny. I zawsze wzbudza mój entuzjazm i głębokie poczucie sensu. Bo czy będzie kiedyś idealny czas, żeby wyruszyć, żeby zacząć działać? A do Ciebie jak trafia ten cytat?
Czytając książkę „Transformująca obecność”, natrafiłam na fragment, który również jest o nim. Stąd też moja inspiracja, a co by było, gdybyśmy w tym cytacie trochę zamieszali?

I jako pierwszym fragmentem przyjrzeli się: „Tam, Gdzie teraz jesteś.”

Kiedy wydarzają się różne rzeczy w naszym życiu, zmienia się to co wokół, nasze postrzeganie. Czasem doświadczamy czegoś, czego wcale nie chcemy, wolelibyśmy uniknąć. Zapytajmy sami siebie, czy to co się wydarza, nie jest zaproszeniem, by spojrzeć na nie, jako na „zmiana, która czeka by się ujawnić, drzwi, które się otwierają lub szansa, która czeka byśmy ją dostrzegli”. Gdzie Ty jesteś? W jakim miejscu swojego życia? Co za Tobą, co przed? Taki swoisty rozrachunek.

„Użyj tego, co masz” – dalsza część inwentaryzacji. Tym razem to wszystkie Twoje zasoby, do których masz dostęp. Czy wiesz, że je masz? Czasem wydaje się nam, że nic nie mamy. Czujemy pustkę. Nawet Twoja historia życia, może pisana w różnych odcieniach szarości też jest Twoim zasobem. Daj sobie chwilę na zastanowienie i co jeszcze możesz tu wymienić? Ty sam? Twoje kompetencje, doświadczenie, lekcje? Bliscy, rodzina, przyjaciele? Zasoby materialne? A może Twoje podejście, że walczysz, że jesteś do końca? A może wiesz gdzie szukać i jak znaleźć?

Wiesz już skąd wyruszasz, wiesz co zabierasz na drogę, jaki masz ekwipunek. Czy czujesz, ze jesteś bardziej gotowy na „Zrób to co możesz”? Czy widzisz różne możliwości, rozwiązania? Jakie masz opcje do wyboru? Czy układa Ci się plan działania? A może już wiesz od czego zaczniesz?

Trzymam za Ciebie kciuki.

Ania Dąbrowska, coach i trener mentalny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *