Metody pracy
W swojej pracy korzystam z wielu metod i technik. Nie zapominam jednak o tym, że to ja sama jestem najważniejszym narzędziem w pracy z klientem. Moja uważność, empatia, spokój i bezpieczeństwo dają przestrzeń do rozwoju i zmiany.
Poniżej zamieszczam podstawowe założenia odnośnie metod z których korzystam.
Konsultacje kryzysowe
Wsparcie podczas kryzysu to niezwykle ważne i pomocne narzędzie, które pozwala znaleźć wyjście z trudnej sytuacji.
Dzięki konsultacjom kryzysowym można lepiej zrozumieć działanie osoby w tym czasie, minimalizując ryzyko poważnych zaburzeń. Dodatkowo, pozwalają spojrzeć na siebie i otoczenie w zupełnie nowy sposób, co może doprowadzić do poprawy jakości życia oraz rozwoju osobistego.
Pierwsza Pomoc Psychologiczna (Psychological First Aid – PFA) jest kluczowym wsparciem na pierwszej linii, mającym na celu zapewnienie emocjonalnego i psychologicznego wsparcia dla osób przeżywających trudne wydarzenia lub sytuacje kryzysowe.
Jest to rekomendowane działanie, również przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), ze względu na rosnące zapotrzebowanie na tego typu pomoc i wsparcie.
Jeśli konieczne jest dalsze wsparcie, istnieje możliwość skierowania do profesjonalnego specjalisty, który pomoże w dalszym procesie.
TSR
Informacje pochodzą ze strony: centrumrozwiazan.pl
Podstawowe założenia Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach:
- Koncentracja na pozytywach, rozwiązaniach, teraźniejszości i przyszłości, kierunek terapii wyznacza nie problem, a potrzeby.
- Nie trzeba znać szczegółów dotyczących problemu, aby znaleźć rozwiązanie.
- Nigdy nie jest zawsze, zawsze są momenty, gdy najgorsza rzeczywistość wygląda trochę lepiej – wyjątki od problemu sugerują stosowne rozwiązania.
- Małe zmiany wywołują duże zmiany.
- Klienci są pełni zasobów potrzebnych do znalezienia rozwiązania.
- Klient jest ekspertem od swojego życia, czasami potrzebuje jednak wsparcia.
- Klienci znają stosowne rozwiązania, oni określają cele terapii.
- Opór nie jest użyteczną koncepcją w pracy -współpraca jest nieuchronna.
- Istnieje wiele sposobów spojrzenia na daną sytuację, żaden nie jest bardziej właściwy niż inne.
Filozofia centralna:
Jeśli coś DZIAŁA – rób tego więcej
Zasada ta wskazuje, że warto powtarzać te czynności i zachowania, co do których jesteśmy przekonani, że są pomocne i czynią różnicę.
Jeśli coś nie działa, nie rób tego więcej. RÓB COŚ INNEGO
Pomocna może być także świadomość i określenie tego, co nie działa. Warto zaprzestać robienia tego, co jest nieskuteczne i poszukać innego, choćby najprostszego rozwiązania, które coś zmieni w danej sytuacji. Chodzi o różnicę, która uczyni różnicę.
Jeśli coś się NIE ZEPSUŁO – NIE NAPRAWIAJ tego
Większość ludzi ma mylne przekonanie, że jeśli problem jest poważny i skomplikowany, to rozwiązanie również jest skomplikowane i trudne. Brzmi to logicznie, ale tak w rzeczywistości nie jest. TSR zakłada pewien minimalizm w działaniach pomocowych i podpowiada, aby nie komplikować sytuacji i zaczynać od najprostszych rozwiązań.
Coaching
WARUNKI COACHINGU:
1. Relacja Klient – coach, która opiera się na zaufaniu, i jest symetryczna.
2. Klient ma zdefiniowane cele na proces i poszczególne sesje.
3. W coachingu bardzo często najwięcej pracy jest pomiędzy sesjami.
4. Klient jest gotowy na doświadczanie i eksplorowanie poza strefą komfortu.
SPOSOBY PRACY COACHA:
- Zadawanie mocnych pytań, słuchanie, odzwierciedlanie.
- Metafory, przestrzeń i ruch, odgrywanie ról, rysunek.
- Zadania pomiędzy sesjami, na które klient się umówił z coachem
Trening mentalny
O treningu mentalnym mówi wiele osób. Moim mentorem i przewodnikiem, był i jest Jakub B. Bączek. W 2014 roku, jako trener mentalny zdobył z naszymi siatkarzami złoty medal Mistrzostw Świata w 2014 roku.
Model Jakuba B. Bączka zakłada pracę w następujących obszarach:
- pewność siebie
- prawo do porażki
- koncentracja
- nawyk zwyciężania
- balans (wewnętrzny spokój)
Często różne osoby powtarzają, ile to zależy od głowy, ile w niej jest ograniczeń, w trening mentalnym chodzi też o to, żebyśmy potrafili te ograniczenia, myśli, przekonania zauważyć i zamienić na takie, które będą wspierały na drodze do realizacji celu. Ważne jest też to, że poznane narzędzie będą od razu do wdrożenia i praktykowania.
Praca z fotografią
Informacje pochodzą z artykułu: arteterapia.pl/techniki-fototerapii-w-doradztwie-i-terapii/
Pracując z klientem, fotografia może być wykorzystywana na wiele sposobów. Techniki fototerapeutyczne opisane przez Judy Waiser, to:
1. Zdjęcia zrobione lub zebrane przez klientów (zarówno zdjęcia zrobione aparatem, jak i wybrane z pomiędzy fotografii wykonanych przez innych autorów, wyciętych z magazynów, pocztówek, Internetu, efekty cyfrowych manipulacji itd.)
2. Zdjęcia klienta wykonane przez inne osoby (pozowane lub spontaniczne)
3. Autoportrety, czyli wszystkie rodzaje zdjęć wykonanych przez klienta, w celu przedstawienia siebie, zarówno dosłownego, jak i metaforycznego (zawsze są to jednak zdjęcia nad wykonaniem, których klient miał pełną kontrolę)
4. Albumy rodzinne oraz inne autobiograficzne kolekcje, zarówno biologicznej rodziny lub innej grupy odniesienia, zarówno ułożone w albumach, jak i w postaci innych kolekcji np. na drzwiach lodówki, w portfelach, na pulpicie komputera, rodzinnych stronach internetowych itd.
5. Foto-Projekcje, które wykorzystują fakt, że każde zdjęcie jest przede wszystkim tworzone przez procesy aktywnej percepcji oglądającego. Oglądanie każdego obrazu wywołuje wrażenia i reakcje, które są projekcją własnej wewnętrznej mapy rzeczywistości. Dlatego ta technika nie jest związana z żadnym konkretnym typem fotografii, a raczej z relacją powstająca pomiędzy obrazem, a jego obserwatorem. Każda osoba tworzy swoją unikalną relację z obrazem.
Chcesz się umówić na spotkanie na START?
Tak, czasem wystarczy jedno spotkanie, jedno zdanie, jedno słowo, żeby złapać dystans, trzeźwiejsze myślenie. Zyskać nowe spojrzenie, dostrzec największe potrzeby, wyznaczyć kierunek i ruszyć.
Oferuję Ci 30 minutowe bezpłatne spotkanie, Ty inwestujesz swój czas i gotowość na zmiany.
Umów się i zobacz jak pracuję. Spotkanie to nie obliguje do dalszej współpracy.